Loading...

Ehliyette yaşanan değişiklikler konusunda MEB sürücü kurslarını uyardı

Ehliyette yaşanan değişiklikler konusunda MEB sürücü kurslarını uyardı
1 Kasım 2014 Cumartesi 11:21:32

Sürücülerin kullandığı ehliyetler 9 çeşitten 17 çeşide çıkarılacak. Türk sürücülerin AB ülkelerinde sıkıntı yaşamaması için ehliyet sınıfınaki bu değişiklik için MEB, sürücü kurslarını uyardı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sürücü kurslarını ehliyet sınıfı sayısında yapılacak değişiklikle ilgili yaptığı uyarıda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin henüz yayımlanmadığı belirtilerek, “Kullanılan 9 çeşit sürücü belgesi 17’ye çıkarılacak. Bu sürücü belgeleri için kullanılacak araç sayısında da çeşitlilik olacaktır” dedi.

EHLİYETTE DEVRİM GİBİ DEĞİŞİKLİK

EHLİYETLER 5-10 YIL GEÇERLİ OLACAK

Yazıda işaret edilen Karayolları Trafik Yönetmeliği taslağına göre A1, A2, F, H, B, G, C, D ve E sınıfı sürücü belgeleri rafa kalkacak. Türk sürücülerin AB ülkelerinde sıkıntı yaşamasına neden olan 9 ayrı ehliyet sınıfı 17 ayrı sınıfa çıkarılacak. Yeni sürücü belgeleri; A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G ve K sınıfından oluşacak. Ehliyetler ömür boyu geçerli olmayacak. A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetler 5 yıl geçerli olacak. Sadece otomatik vites araç kullanan sürücülere B1, aday sürücülere K sınıfı ehliyet verilecek.

Kaynak:Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)

Ekleyen: Cengiz - Toplam Gösterim: 1256